Umowa wynajmu mieszkania - co powinna zawierać?

Strona główna > 
Poradnik > 
Poradnik najmu
Filip Rejzner17 stycznia 2022
8 minut

Wynajmowanie mieszkania wiąże się z wieloma aspektami. Przed przekazaniem kluczy przyszłym lokatorom warto zastanowić się nad konstrukcją umowy najmu. To kontrakt łączący obie strony wynajmu, który powinien zabezpieczyć interesy obydwu z nich. Co powinno zawrzeć się w ramach takiej umowy? Jak skonstruować ten dokument?

Protokół zdawczo-odbiorczy jako załącznik do umowy najmu - warto go wykonać

Drobiazgowe i staranne wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego rozwiązuje wiele problemów. To szczegółowy spis wyposażenia mieszkania, stanu liczników, ewentualnych uszkodzeń i stanu przedmiotów. Dołączenie do umowy najmu tego dokumentu i podpisanie go przez obie strony pozwoli uniknąć problemów przy zakończeniu wynajmu. Przy odbiorze mieszkania należy wspólnie zweryfikować, czy stan i wyposażenie mieszkania nie zmieniły się. Protokół warto uzupełnić zdjęciami, w tym fotografie stanu liczników.

Forma umowy - co to jest najem instytucjonalny?

Lokatorzy zamieszkujący wynajmowane mieszkanie objęci są ochroną prawną. Przepisy zapisane między innymi w ustawie o ochronie praw lokatorów dają im spore zabezpieczenie. Nawet w przypadku długoterminowego zalegania z opłatami za mieszkanie może więc wystąpić problem z eksmisją najemcy. Zdarza się, że finał takiej sytuacji ma miejsce w sądzie. Taka próba pozbycia się niepłacącego najemcy może trwać wiele lat i kosztować sporo pieniędzy.

Zabezpieczeniem przed taką możliwością jest podpisanie umowy najmu instytucjonalnego. W takim przypadku wspomniane przepisy nie będą chronić lokatorów. W praktyce podpisanie umowy najmu w takiej formie zmniejsza ryzyko nieopuszczenia lokalu przez lokatorów po zakończeniu umowy do zera.

Umowę najmu instytucjonalnego może zawrzeć jedynie właściciel rozliczający najem poprzez działalność gospodarczą lub gdy jest nim spółka. To obecnie najbezpieczniejsza forma wynajmowania mieszkania. Jeżeli właściciel jest osobą fizyczną - najem instytucjonalny może zrealizować korzystając z pomocy pośrednika w wynajmie nieruchomości, jakim jest rentli.

Jasne rozpisanie opłat w umowie

W umowie najmu warto szczegółowo rozpisać, jakie opłaty będzie ponosił najemca. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyszczególnienie czynszu dla wynajmującego. To od niego naliczony zostanie bowiem podatek. W zestawieniu opłat trzeba też uwzględnić, w jaki sposób najemca ma rozliczyć się z opłat dodatkowych. Można zaproponować samodzielne opłacanie ich - poprzez wykonanie przelewów do dostawców prądu, internetu, czy zarządcy budynku. Najbardziej rekomendowany będzie jednak zapis o płaceniu czynszu oraz wszystkich opłat wynajmującemu. To pozwoli uniknąć ewentualnych braków w płatnościach i powstawanie niedopłaty. Czasami informację o niej właściciel mieszkania otrzyma dopiero po kilku miesiącach, przez co odzyskanie środków będzie utrudnione.

Sprawdzenie informacji o przyszłym najemcy

Przed podpisaniem umowy najmu mieszkania, właściciel przeważnie przeprowadza rozmowę z przyszłymi lokatorami. Jest to bardzo dobra praktyka, można jednak pójść o krok dalej. Nawet podstawowe wyszukanie w Internecie danych najemcy może spowodować, że właściciel mieszkania dowie się sporo o przyszłym najemcy. Warto poświęcić kilka chwil i przekonać się, kim jest osoba, z którą podpisze się długoterminową umowę. Można również poprosić o referencje od właściciel poprzedniego mieszkania oraz zaświadczenie z pracy.
Ciekawe informacje można także znaleźć, sprawdzając dane osoby w bazach BIK i BIG - tam powinny pojawić się wpisy o ewentualnych zaległościach finansowych.

A może zlecić najem ekspertom?

W artykule zostało wymienione jedynie kilka sugestii dotyczących najmu mieszkania. Całe zagadnienie wynajmowania nieruchomości i podpisywania związanej z tym umowy jest znacznie bardziej złożone. Wiele osób ma dość nieprzyjemne doświadczenia z tym zagadnieniem - to straty finansowe lub problem z odbiorem mieszkania w należytym stanie.
Warto zastanowić się nad przekazaniem części obowiązków zewnętrznej firmie.

Rentli to zespół doświadczonych ekspertów, którzy przejmą od wynajmującego znaczną część obowiązków.
Oddając zarządzanie najmem nieruchomości w ręce specjalistów można wiele zyskać. Poza gwarancją bezpieczeństwa i otrzymywania terminowych opłat to przede wszystkim komfortowe rozwiązanie. Podstawowa usługa zarządzania najmem wynosi od 9% kwoty czynszu.

Powierzenie wynajmu mieszkania profesjonalnej firmie pozwala do minimum ograniczyć okres pustostanu mieszkania - poszukiwania nowego najemcy. Zapewnienie ciągłości wynajmu może więc przynieść większa korzyści finansowe, niż wynosi opłata za zarządzanie wynajmem nieruchomości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://rentli.pl/

rentli zarządzanie najmem

Skorzystaj z usługi zarządzania najmem i ciesz się wygodą i bezpieczeństwem, jakie daje to rozwiązanie. Nie musisz już martwić się o formalności czy o usterki w wynajmowanym mieszkaniu. Rentli zadba o wszystko, abyś Ty mógł cieszyć się korzyściami, jakie daje wynajem mieszkania z pomocą firmy, oferującej zarządzanie najmem.
Skontaktuj się

Mogą Cię również zainteresować

Skontaktuj się

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00. Możesz do nas zadzwonić, wysłać mail, napisać na Facebook'u lub skorzystać z formularza kontaktowego poniżej. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
Rentli Sp. z o.o.
ul. Erazma Ciołka 10
01-402 Warszawa
hello world!