Wynajmowanie nieruchomości jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form inwestowania pieniędzy. Zainteresowanie najmem jest rekordowo wysokie, w związku z czym właściciele mieszkań często nie muszą martwić się o to, czy znajdą lokatorów.
Wątpliwości inwestorów dotyczą jednak tego, czy najemcy będą odpowiedzialni, czy zadbają o nieruchomość, a przede wszystkim – czy będą płacić w terminie. Koniecznie sprawdź – niezależnie od tego, czy już wynajmujesz, czy dopiero planujesz wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć.
Wynajmowanie nieruchomości ma wiele zalet, zarówno w perspektywy właściciela, jak i lokatorów. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy najemcy sprawiają wiele problemów. Mogą to być na przykład nocne hałasy, dewastowanie mieszkania, a także unikanie płacenia w terminie czynszu, rachunków czy odstępnego dla właściciela. Czy istnieją sposoby na to, aby zabezpieczyć się przy wynajmie mieszkania? Oczywiście – i zdecydowanie warto z nich skorzystać!
Poszukiwania lokatorów do mieszkania zajmują sporo czasu, szczególnie jeśli właścicielowi zależy na znalezieniu osób odpowiedzialnych, które budzą zaufanie od samego początku. Nie zawsze jednak osoby oglądające mieszkanie – nawet jeśli wydają się bardzo sympatyczne – okazują się uczciwe. Właśnie dlatego nie warto opierać się wyłącznie na pierwszym wrażeniu czy na zapewnieniach potencjalnego lokatora. Aby zabezpieczyć się przy wynajmie mieszkania, warto zdecydować się na weryfikację najemcy.
Przede wszystkim należy spisać PESEL najemcy, numer jego dowodu osobistego, adres zameldowania i dane kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem może być także poproszenie takiej osoby o zaświadczenie z banku o regularnych dochodach lub zaświadczenie o zatrudnieniu. Alternatywą może być także skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się zarządzaniem najmem, w tym także weryfikacją najemcy.
Odpowiednio skonstruowana umowa najmu stanowi najważniejsze zabezpieczenie dla każdej ze stron. Nie warto więc posiłkować się darmowymi wzorami dokumentów, znalezionymi na przypadkowej stronie internetowej. O wiele lepiej przygotować umowę, która będzie zawierała nie tylko wszystkie istotne informacje o danych osobowych, ale też o warunkach najmu, wysokości opłat, długości trwania najmu, terminach płatności, sposobie wypowiedzenia itp. I w tym przypadku warto skorzystać z usług kancelarii prawnej lub firmy, która specjalizuje się w obsłudze najmu.
Kolejna istotna kwestia to sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Wbrew powszechnej opinii, przygotowanie takiego protokołu istotne jest nie tylko przy sprzedaży nieruchomości, ale też przy jej wynajmie. W protokole powinny znaleźć się informacje dotyczące wyposażenia mieszkania, stanu, w jakim znajduje się nieruchomość, a także sprzętu, który właściciel pozostawia do dyspozycji najemcy. Warto także wpisać w nim datę przekazania lokalu oraz odnotować aktualny stan liczników. Protokół zdawczo-odbiorczy przy wynajmie mieszkania powinien być przygotowany w dwóch kopiach, po jednej dla każdej ze stron.
Przyjęło się, że najemca płaci właścicielowi kaucję zabezpieczającą. Jeśli lokator nie dokona żadnych zniszczeń, po ustaniu umowy najmu odzyskuje tę kwotę. Jeżeli natomiast w mieszkaniu coś zostanie uszkodzone, właściciel ma prawo zatrzymania kaucji w części lub w całości. Najczęściej wysokość kwoty wynosi dwu– lub trzykrotność miesięcznej kwoty za wynajem, jednak w każdym przypadku jest ona ustalana indywidualnie. Nie warto rezygnować z kaucji, szczególnie jeśli wyposażenie mieszkania jest wysokiej jakości, a naprawy mogłyby być kosztowne.
Oczywiście właściciel nieruchomości ma pełne prawo do ustalania zasad, które panują w jego domu i mieszkaniu. Najczęściej dotyczy to takich kwestii, jak palenie papierosów, posiadanie zwierząt (w szczególności kotów i psów), urządzanie imprez, przyjmowanie gości czy świadczenie usług w mieszkaniu w ramach prowadzonej przez lokatora działalności gospodarczej. Informacje te warto zawrzeć już w ogłoszeniu.
Z drugiej strony należy pamiętać, że – szczególnie w przypadku najmu długoterminowego – najemca będzie traktował nieruchomość jak swój dom, warto więc zadbać o jego komfort. Może to dotyczyć na przykład przyjmowania gości czy pozwolenia na urządzanie imprez urodzinowych po uprzednim uzyskaniu zgody od sąsiadów.
No właśnie – to z pewnością jedno z najczęściej zadawanych przez właścicieli nieruchomości pytań. Nie da się ukryć, że lokatorzy unikający opłat zdarzają się stosunkowo często. Jak się zabezpieczyć przy wynajmie mieszkania takiej osobie? W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lokatorem w celu przypomnienia mu o płatności i sprawdzenia, dlaczego zalega z opłatami. Być może okaże się, że możliwe będzie polubowne załatwienie tego problemu.
Jeżeli jednak skontaktowanie się z lokatorem nie będzie możliwe lub problemy z płatnościami będą się przedłużały, konieczne może okazać się wejście na drogę prawną. Należy uprzedzić lokatora o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu. Czynność ta powinna być dokonana na piśmie. Trzeba tutaj także określić dodatkowy termin na spłacenie wszystkich należności. Jeśli i to nie przyniesie rezultatu, można wypowiedzieć umowę najmu.
Na tym etapie warto już skorzystać ze wsparcia prawnego. Kolejnym krokiem może okazać się skierowanie sprawy do sądu – szczególnie jeśli nadal nie odzyskałeś pieniędzy. Właśnie dlatego – aby uniknąć takich sytuacji – należy zadbać o to, aby zabezpieczyć się przy wynajmie mieszkania.
Wynajmowanie nieruchomości może być stresujące dla właściciela. Z tego powodu tak istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie "wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć", a także wykonanie wszystkich opisanych wyżej kroków. Jeśli chcesz mieć pewność, że wynajmowanie mieszkania będzie dla Ciebie bezpieczne, możesz rozważyć skorzystanie z usług firmy, która oferuje zarządzanie najmem. Dzięki temu osoby, posiadające doświadczenie w zabezpieczaniu najmu, zadbają o wszystkie formalności i o kontakt z najemcami, a Ty będziesz spał spokojnie!