Wyposażenie mieszkania oraz sprzęt RTV i AGD - kto ponosi koszty napraw wynajmowanym mieszkaniu?

Strona główna > 
Poradnik > 
Poradnik najmu
Filip Rejzner11 lutego 2022
6 minut

Podczas wynajmowania mieszkania należy ustalić z najemcą wiele aspektów, które najlepiej zapisać w umowie najmu. Warto Więc jeszcze przed przekazaniem kluczy rozstrzygnąć kwestię odpowiedzialności każdej ze stron, co pozwoli na zabezpieczenie ich interesów i uniknięcie sporów w przyszłości.

Częstym zapisem w umowie wynajmu mieszkania jest zgoda wynajmującego na pokrycie kosztów ewentualnych napraw i zniszczeń mieszkania i jego wyposażenia. Czy taki zapis obejmuje również sprzęt AGD i RTV, który ma swoją żywotność i przeważnie nie jest nowy w momencie wprowadzenia się lokatorów?

Umowa najmu mieszkania i protokół zdawczo-odbiorczy

Każdorazowy wynajem mieszkania musi być poparty umową. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie wzoru dokumentu znalezionego w Internecie i określającego tylko podstawowe kwestie związane z wynajmem. To błąd - w celu uniknięcia niedomówień i trudnych do rozstrzygnięcia sporów, warto dokładnie przygotować umowę, która zabezpieczy interesy właściciela mieszkania. Ważnym elementem jest także szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy będący załącznikiem do umowy.

Dokument ten jest opisem całego mieszkania i jego stanu technicznego. To tam warto jeszcze przed podpisaniem umowy najmu zaznaczyć wszelkie uszkodzenia i zniszczenia. Protokół powinien też zawierać szczegółowy wykaz całego wyposażenia, które znajduje się w mieszkaniu w momencie przekazania kluczy, oraz jego stanu. Do wyposażenia można zaliczyć:

  • meble w zabudowie;
  • meble wolnostojące;
  • sprzęt AGD i RTV (pralka, lodówka, telewizor, itp);
  • elementy dekoracyjne i oświetlenie.

Na koniec wynajmu mieszkania obie strony mogą się rozliczyć i wspólnie sprawdzić stan mieszkania i wyposażenia podpierając się protokołem zdawczo-odbiorczym.

Co zrobić, aby zapobiegać usterkom sprzętu AGD i RTV w wynajmowanym mieszkaniu?

Umowa wynajmu mieszkania często posiada zapis o zużyciu mieszkania i jego wyposażenia na skutek codziennego, normalnego korzystania z nich. Oznacza to, że lokatorzy nie poniosą dodatkowych kosztów, chyba że zniszczenia będą celowe lub znacznie odbiegające od tych wynikających ze zwykłej eksploatacji. Jak natomiast rozwiązać tę kwestię w przypadku sprzętów RTV i AGD?

Jeżeli na stanie wynajmowanego mieszkania znajduje się dodatkowy sprzęt, jak:

  • pralka;
  • zmywarka;
  • lodówka;
  • kuchenka;
  • telewizor;
  • drobny sprzęt (mikrofalówka, toster, czajnik).

lokatorzy mają prawo z niego korzystać. Naturalnym jest, że z czasem niektóre sprzęty mogą ulegać zużyciu lub całkowicie się zepsuć. Właściciel mieszkania może jednak i tutaj zadbać o swoje interesy i dodać pewne zapisy do umowy.

Rzadko kiedy sprzęt AGD lub RTV ulega nagłemu zniszczeniu, nie dając wcześniej żadnych oznak usterki. Warto więc wpisać w umowie konieczność poinformowania właściciela mieszkania o możliwej usterce, aby ten mógł szybko zareagować i w porę naprawić sprzęt. Drobne usterki, nie wymagające fachowej wiedzy i dużych nakładów finansowych (dokręcenie śrubki, poprawienie uszczelki, itp) lokator powinien wykonywać we własnym zakresie - warto to zapisać w umowie.

Najemca mieszkania powinien również zostać zobligowany umownymi zapisami do regularnej kontroli stanu urządzeń i podejmowania działań konserwacyjnych. To proste czynności, jak czyszczenie filtrów w pralce i zmywarce, odmrażanie lodówki, stosowanie odkamieniacza. Dzięki takim prostym zabiegom sprzęty długo będą działały sprawnie.

Zniszczony sprzęt RTV i AGD - kto płaci?

Kto jednak ponosi odpowiedzialność za naprawę lub wymianę uszkodzonych sprzętów? Ciężko jest sobie wyobrazić, by najemca wziął pełną odpowiedzialność finansową za używany sprzęt, który nie należy do niego, będący w nieznanym stanie technicznym.

To wynajmujący będzie zobowiązany do pokrycia kosztów.

Właściciel może zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami stosując zapisy do umowy opisane w tym artykule. Wtedy może oczekiwać, że to lokatorzy poniosą koszty, gdy sprzęt uległ zniszczeniu na skutek długotrwałych zaniedbań lub ignorowaniu wcześniejszych sygnałów o usterce.

A może nie trzeba się nad tym zastanawiać?

Wynajem mieszkania wiąże się z wieloma kwestiami, które zmuszają właściciela do podejmowania wielu działań. To różnego rodzaju aspekty prawne, techniczne, rozliczenia rachunków i opłat, poszukiwanie najemców i rozstrzyganie sporów z nimi.

Można jednak wybrać inne rozwiązanie i pozwolić, by to zewnętrzna firma zajęła się powyższymi zagadnieniami. rentli jest grupą ekspertów, którzy zawodowo zajmują się zarządzaniem najmem. Pomogą nie tylko w przypadku zepsutej pralki, na którą narzekają lokatorzy. Specjaliści z rentli obejmą mieszkanie oraz jego właściciela kompleksową opieką.

Mieszkania wynajmowane z pomocą rentil, a także ich wyposażenie, są objęte ubezpieczeniem - to dla właściciela mieszkania gwarancja, że nie poniesie dodatkowych kosztów.

Efektywny najem mieszkania wymaga wiele pracy i często może się wiązać z nieprzewidzianymi problemami. Firma rentil odpowiada za bezpieczeństwo, terminowe płatności i daje właścicielowi duży komfort.

rentli zarządzanie najmem

Skorzystaj z usługi zarządzania najmem i ciesz się wygodą i bezpieczeństwem, jakie daje to rozwiązanie. Nie musisz już martwić się o formalności czy o usterki w wynajmowanym mieszkaniu. Rentli zadba o wszystko, abyś Ty mógł cieszyć się korzyściami, jakie daje wynajem mieszkania z pomocą firmy, oferującej zarządzanie najmem.
Skontaktuj się

Mogą Cię również zainteresować

Skontaktuj się

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 17:00. Możesz do nas zadzwonić, wysłać mail, napisać na Facebook'u lub skorzystać z formularza kontaktowego poniżej. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.
Rentli Sp. z o.o.
ul. Erazma Ciołka 10
01-402 Warszawa
hello world!